• Visie selectievoetbal bovenbouw

 • De visie selectievoetbal bovenbouw is gezamenlijk door de hoofdtrainers, trainers en hoofd opleidingen van de bovenbouw prestatief samengesteld

  Het doel van de visie is, aan te geven waar een selectiespeler aan moet voldoen, hoe de ontwikkeling van spelers wordt begeleid en welke speelwijze door de prestatieteams wordt gehanteerd.

 • Visie selectievoetbal Bovenbouw O13-1 t/m O19-1 vv Smitshoek

 • Algemene opmerkingen
  Wanneer ben je een selectiespeler? Je moet in ieder geval talent hebben, maar is dit genoeg? 
  1. je beschikt over goede technische vaardigheden
  2. je beschikt over een goed tactisch spelinzicht
  3. je bent bereid 3x in de week te trainen
  4. Je doet er alles aan om te winnen, je bent actief, je neemt steeds initiatief, je geeft nooit op en je wilt voortdurend beter worden 
  5. je helpt, je coacht, je stimuleert je teamgenoten op een positieve manier 
  6. je bent leergierig en luistert naar tips en aanwijzingen van je trainers en van je medespelers
  7. je bent coachbaar en staat open voor feedback en je kunt omgaan met teleurstellingen
  8. je komt altijd de gemaakte (team)afspraken na, je voert je basistaken en je teamtaken uit
  9. je beschikt over zelfdiscipline (denk o.a. aan verantwoord uitgaan, gezond eten, weinig tot geen alcohol, niet roken, voldoende nachtrust)
  10. je hebt respect voor je trainers, je teamgenoten, je teambegeleiders, de scheidsrechters, de tegenstanders en de vrijwilligers bij de club
  Ontwikkeling van spelers
  1. de individuele ontwikkeling van een speler gaat voor het teambelang
  2. zodra talentvolle spelers te weinig weerstand ondervinden op trainingen en/of in wedstrijden gaat de speler 1x per week (op maandag) meetrainen bij een oudere selectiegroep
  3. indien de weerstand voor de talentvolle speler dan nog onvoldoende is, dan wordt overgegaan tot 2x per week meetrainen (de laatste training van de week bij zijn eigen team) bij een oudere selectiegroep
  4. indien de weerstand voor de talentvolle speler dan nog steeds onvoldoende is, kan worden besloten om de talentvolle speler te laten meespelen bij een oudere selectiegroep (eerst incidenteel en gaat het goed, dan later structureel)
  5. mocht de talentvolle speler nog steeds te weinig weerstand ondervinden, dan wordt de procedure voortgezet bij een nog oudere selectiegroep 
  Dit ontwikkelingsproces gaat in nauw overleg tussen de betrokken hoofdtrainers en de HJO.
   
  Speelwijze teams
  1. de standaardformatie waarin gespeeld wordt is 1-4-3-3 (we leiden dus vleugelaanvallers op!)
  2. de linies sluiten zowel in aanvallend als verdedigend opzicht altijd aan
  3. positiewisselingen zijn toegestaan, zolang de veldbezetting maar intact blijft; spelers hoeven dus niet de gehele wedstrijd in hun vaste positie te spelen, als hun positie dan maar wel wordt overgenomen als dat nodig is (restverdediging)
  4. vleugelaanvallers verdedigen bij balverlies altijd mee; het zijn geen klassieke vleugelaanvallers meer die het veld altijd breed houden, de achterlijn halen en een voorzet geven; ze zijn multifunctioneel en kunnen zowel aanvallend als verdedigend als extra middenvelder fungeren
  5. er moet veel beweging in het team zijn; denk aan dieptespel mogelijk maken; passlijnen open gooien; eronder komen; de bewegende spelers zonder bal zijn heel belangrijk, omdat zij ruimte geven en ruimte nemen voor een optimale veldbezetting
  6. er wordt gespeeld met opkomende vleugelverdedigers en inschuivende centrale verdedigers om een overtal te creëren
  7. diep gaat voor breed; het gaat hier niet om kick & rush voetbal maar om combinatievoetbal/positiespel naar voren gericht
  8. de lange bal wordt alleen gespeeld als er voldoende ruimte achter de verdedigende linie van de tegenstander is of aan de andere kant door de bal snel te verplaatsen
  9. er wordt met lef en (zelf)vertrouwen gespeeld, er wordt initiatief genomen (dwingend en attractief – dynamisch – voetbal gespeeld); zowel in balbezit als bij balverlies; er wordt direct druk gezet – counterpressing – bij balverlies (5 tot 10 seconden); dit moet compact – linies kort op elkaar – gebeuren, fel door echt even vol door te jagen op de bal; indien de bal niet binnen 5 tot 10 seconden is veroverd, wordt er niet meer actief gejaagd en gaat het team compact verdedigen
  10. de bal wordt nooit zomaar naar voren geschoten, tenzij er echt geen andere oplossing is; er moet altijd een idee achter een pass zitten; voordat de bal wordt ontvangen, moet al zijn nagedacht wat je er daarna mee gaat doen; vooruit kijken, vooruit denken; de tegenstander een stap voor blijven; bij balbezit moet je dus meedenken met je medespelers; verplaats het probleem niet naar je medespeler, die niets met de bal kan; rust aan de bal, is ook rust in je hoofd